Pomidorai su agurkais šiltnamyje nedraugauja.
Profesionalūs daržovių augintojai skirtingas kultūras paprastai augina atskiruose šiltnamiuose, tačiau mėgėjams, turintiems ribotą plotą, tai padaryti sunkoka, tad stengiamasi jas derinti. Kaip „netraumuoti“ nė vienos rūšies daržovių ir sulaukti gero derliaus?
Tinkami daržovių deriniai šiltnamyje – tai galimybė vienu metu užauginti kelių daržovių derlių. Taip auginamų kultūrų kokybė dažniausiai būna geresnė nei mūsų klimato sąlygomis augančių atvirame grunte, tačiau būtina laikytis tam tikrų taisyklių, nes gero rezultato galima sulaukti tik sėkmingai suderinus augalus ir laiku juos pasodinus. Tada lysvės niekada nebus tuščios, gausiu ir įvairiu derliumi galėsime džiaugtis net turėdami nedidelį šiltnamį.
Renkantis kartu auginamas kultūras svarbu atsižvelgti į tai, kad ne visos daržovės gali duoti gerą derlių, jei šalia „įkurdinamos“ kitos kultūros. Skiriami du šiltnaminių augalų tipai. „Sausieji“ – tai pomidorai, melionai, arbūzai. Jie geriausiai apsidulkina, kai oro drėgnis labai mažas. Drėgnesnėje aplinkoje jų žiedadulkės sulimpa ir derlius mažėja. „Drėgnieji“ – tai agurkai, paprikos, baklažanai. Jų žiedadulkės, atvirkščiai, labai greitai perdžiūsta, todėl kai per sausa, ima kristi jų žiedai ir vaisių užuomazgos.
Agurkai ir pomidorai nedraugauja
Dažniausiai mėgėjų sklypuose auginamos daržovės – agurkai ir pomidorai – deja, nesutaria. Jų auginti viename šiltnamyje nerekomenduojama. Didelė drėgmė, šiluma ir kondensaciniai lašai, kurie naudingi agurkams, gali būti tiesiog pražūtingi pomidorams. Pomidorams tinkamas mikroklimatas – dažnas vėdinimas, skersvėjis, kuo sausesnis oras – visiškai netinka agurkams. Taigi jei nėra galimybės agurkų ir pomidorų auginti atskiruose šiltnamiuose, juos būtinai reikėtų perskirti plėvelės siena ir skirtingose šiltnamio dalyse sukurti kiekvienai kultūrai kuo tinkamesnes sąlygas. Galima išsirinkti prioritetinę kultūrą. Dažniausiai tai būna pomidorai, nes agurkai gali visai gerai derėti ir lauke po priedangomis.
Agurkams reikia daug šilumos ir drėgmės. Optimali oro temperatūra – nuo +20 °C iki +22 °C, o užsimezgus vaisiams jie džiaugiasi dar šiltesniu oru – +26–28 °C. Agurkus reikia dažnai laistyti, galima vandeniu apipurkšti ir lapus. Svarbiausia, kad vanduo būtų šiltas. Šiltnamio nereikia dažnai vėdinti, agurkų negalima ir daug tręšti. O štai pomidorai – visai kas kita. Jiems reikalingas ne per karštas ir gerai vėdinamas šiltnamis, jie tiesiog dievina trąšas. Pomidorus reikia laistyti retai, gausiai ir tik aplink šaknis.
Paprikos, baklažanai ir agurkai – puikūs kaimynai
Agurkai, paprikos ir baklažanai priklauso „drėgnųjų“ augalų tipui. Jiems augti reikalingos panašios, nors ir nevisiškai vienodos sąlygos. Paprikos ir baklažanai – išties puikūs kaimynai, o jiems į draugiją tinka ir agurkai. Svarbiausia sąlyga – šios kultūros neturi augti vienoje lysvėje. Taigi jas reikėtų sodinti skirtingose šiltnamio pusėse arba skirtinguose galuose. Atkreipkite dėmesį į tai, kad agurkams patinka rytinė saulė, o paprikoms – vakarinė, baklažanai mėgsta aukštesnę (apie +30 °C) temperatūrą nei paprikos.
Taigi, kad visiems būtų gerai, reikėtų palaikyti maždaug +28 °C temperatūrą. Na, o arti augantys pomidorai užgožia baklažanus ir paprikas, todėl juos visada geriau auginti atskirai. Dar vienas dalykas, į kurį būtina atsižvelgti: šalia negalima sodinti saldžiųjų ir aitriųjų paprikų. Susimaišius žiedadulkėms užsimezgę saldžiųjų paprikų vaisiai gali apkarsti.
Ką įkurdinti šalia pomidorų?
Pomidorų lysves šiltnamiuose vasarą galima papildyti kitais šilumą mėgstančiais augalais.
Jei šiltnamyje auginami pomidorai, su jais gerai auginti petražoles, salierus, bazilikus, porus, česnakus, ridikus, pupeles, burokėlius, melionus, arbūzus.
Bazilikai ir česnakai apsaugo pomidorus nuo daugelio ligų, be to, bazilikai pagerina pomidorų skonį. Tarp pomidorų eilučių galima sodinti česnakus: pomidoras, česnakas, pomidoras ir t. t. Taip pomidorai sodinami ir su bazilikais: pomidorų eilutė, bazilikų eilutė.
Naudinga kaimynystė su šparaginėmis pupelėmis, nes jos didina dirvožemio derlingumą ant šaknų kaupdamos azotą. Jo pomidorams tikrai reikia. Tiesa, norint tarp pomidorų pasodinti šparaginių pupelių, ir vienai, ir kitai kultūrai derėtų palikti daugiau erdvės. Šparaginių pupelių derlius šiltnamyje būna daug didesnis, todėl 3 ar 4 krūmai aprūpintų nedidelę šeimą visiems metams.
Kartu su pomidorais augindami salierus daugelis daržininkų irgi džiaugiasi puikiu derliumi. Ypač gerai auga šakniniai salierai, kurių užsiauginti atvirame grunte dažnam daržininkui nepavyksta.